czwartek, 2 lutego 2017

KIELICHY – moc uczuć i pragnień

Kielichy, zwane także Pucharami są odzwierciedleniem naszych uczuć oraz pragnień. Ukazują nasze związki z rodziną, przyjaciółmi bądź partnerem. Pokazują nasze lęki i obawy, ale nigdy nie wybiegają bardzo po za aspekt emocjonalny. Nie będą nas krytykować jak miecze, ani pokazywać możliwości jak buławy, ani mówić o aspektach materialnych jak denary. Żywioł jaki podlega pucharom to woda, która napełnia naczynia swoją mocą. Zawsze była ważnym elementem już w mitologicznych opowieściach. Jest niezbędna w wielu rytuałach dzięki którym można ujrzeć przyszłość. Woda uważana jest za zwierciadło duszy, personifikacje uczuć, daje możliwość oczyszczenia, podkreśla płodność i urodzaj. Jest symbolem zmiany i ruchu – woda nie stoi w miejscu porostu płynie. Dlatego energia poszczególnych kart kielichów nie trwa długo, przepływa tylko przez nas. W astrologii podlegają jej następujące znaki zodiaku – Rak, Skorpion i Ryby. Jaki zatem jest dwór Kielichów? Żeby zobrazować ich sens, warto prześledzić drogę od Asa Kielichów do 10, a następnie przyjrzeć się postaciom z dworu (dokładniejsza analiza poszczególnych kart w osobnych postach). Ponieważ lubię szukać symboli Tarota i jego znaczeń w kulturze popularnej dzisiaj również posłużę się tą metodą. Zapraszam do dalszego czytania. 

Obrazując naszą drogę przez dwór Kielichów posłużę się przykładami ze współczesnej kultury, wybierając dość trudny film, ale jak wymowny – Melancholię z 2011 roku w reżyserii Larsa Von Triera. Ktoś może zarzucić w tym momencie, że wybrałam ciężki i zbyt dramatyczny film, jednak kto powiedział, że dwór kielichów jest zawsze tylko przyjemny? Nie brakuje tutaj bardzo pozytywnych aspektów, ale nie można ominąć także tych negatywnych oraz przesłania co chcą nam zasygnalizować. I jest to trudna prawda, z którą nie zawsze się godzimy, gdyż uczucia jak mówi się potocznie to „delikatna sprawa”.

Karta po prawej pochodzi z tali Secret Tarot 

Zaczynamy od Asa Kielichów, który podobnie jak inne jest wstępem do naszego rozdziału, impulsem, początkiem. Następnie spotykamy na swojej drodze 2 Kielichów, która sygnalizuje nam porozumienie między dwojgiem ludzi (ta karta właśnie najczęściej pokazuję związek małżeński, nie Kochankowie). Jak już wspomniałam film Larsa Von Triera zaczyna się także od momentu poślubienia ukochanego przez główną bohaterkę. Następnie zaczyna się weselna zabawa – 3 Kielichów. Wspólne świętowanie, radosne chwile kończą się w momencie, kiedy główna bohaterka dostrzega jak to wszystko jest bezcelowe – 4 Kielichów


Planeta Melancholia która dopiero będzie stanowiła rzeczywiste zagrożenie (zderzenia z Ziemią) jest na razie po prostu nietypową gwiazdą, wzbudzającą niepokój tylko w nadwrażliwej, rozdygotanej bohaterki Justine. Jednak dziewczyna nie wychodzi z tego stanu, a zostaję w nim dłużej, w poczuciu własnej żałoby – 5 Kielichów. Po nieudanym weselu, stan melancholijny głównej bohaterki jest jeszcze gorszy. Przyjeżdża do swojej siostry  pogrążona w tak głębokiej depresji, że ledwo może się poruszać i wykonywać podstawowe czynności.  5 Kielichów w Tarocie idealnie obrazuje ten stan depresji, wywołany wstrząsem psychicznym bądź innymi nieprzyjemnymi wydarzeniami. Coś zostało utracone, jednak nie wszystkie kielichy są puste, więc jest jeszcze nadzieja. 


Jednak powoli wychodzi z tego stanu, zaczyna żyć wspomnieniami i miłymi drobnostkami jak z 6 Kielichów (wewnętrzne dziecko), ale ma pełną świadomość nieuchronnego końca świata. Nie wszyscy jednak mogą się z tym pogodzić, jak np. mąż siostry Justine, który robiąc coraz to nowsze obliczenia kursu planety zatraca się w nierealnej rzeczywistości, oszukując siebie i rodzinę – 7 Kielichów
6 kielichów pozwala odnaleźć nam radość z codziennych rzeczy, patrzymy na rzeczywistość oczami dzieci
7 kielichów to zatracanie się w nierealnej rzeczywistości, oszukiwanie samego siebie 
Następuje jednak zderzenie z rzeczywistością, prawda dociera do bohaterów i każdy z nich inaczej będzie przechodzić przez 8 Kielichów – kartę bramy, opuszczenia. Jedni ją przejdą jak Justine (wcześniej już przygotowana) i jej siostra stawią czoła prawdziwej rzeczywistości. Jednakże wcześniej wspominany mąż popełni samobójstwo nie godząc się z prawdziwą rzeczywistością. Następuje 9 Kielichów, która mówi o pełności, pogodzeniu się z obecną sytuacją i przejściu przez 8 Kielichów, co dało poczucie chwilowej sytości. Ale najważniejsza jest 10 Kielichów – pogodzenie sióstr, zrozumienie i budowanie wszystkiego od początku nowy cykl, chociaż i on kończy się tragicznie. Film Melancholia ukazuje nam tak naprawdę, że droga przez tarotowe Puchary nie jest wcale łatwa i prosta. Pokazuje, że nasze uczucia, pragnienia, emocje ciągle są wystawiane na różne próby. Świat uczuć ciągle płynie i jest zmienny. To nic stałego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz