wtorek, 31 stycznia 2017

Asy Małych Arkan - wprowadzenie

Dzisiaj postanowiłam porównać ze sobą Asy z małych arkan oraz przybliżyć ich możliwości jakie dają. Nie ukrywam, ale asy oraz dwór małych arkan sprawia mi zawsze największe problemy interpretacyjne. Nic tak nie uczy jak spoglądanie na karty i ich analizowanie. 


Każdy z Asów jest prezentem
Tylko czy umiemy to dobrze wykorzystać? 

Każdy będzie osobnym darem, prezentem od losu, który daje możliwości. Należy tylko w odpowiednim czasie to wykorzystać inaczej szansa przepadnie. AS BUŁAW będzie mówił o sile przebicia, wyobraźni oraz przedsiębiorczości. AS KIELICHÓW da szczęście, miłość i szansę na nowe uczucie. AS MIECZY to szansa na rozwiązanie problemu oraz potrzebna nam do tego wiedza. AS MONET jest darem materialnym do zagospodarowania (niczym nasionko). Asy to więc początek np. rozpoczęcie jakieś relacji (as kielichów), albo przygody (as buław), interesu (as denarów) bądź wypełnienie misji (as mieczy). Asy na pewno nie symbolizują osiągnięć, ale zasoby jakie mamy zanim cokolwiek rozpoczniemy. Jak wygląda zatem w skrócie droga przez małe arkana po otrzymaniu takiego prezentu? 

AS - nowy początek szansa 
2 - potrzeba równowagi (czyli co należy zrobić z tym darem? 2 mieczy pojawiły się pierwsze niepewności, 2 denarów uczymy się balansować, 2 buław chwilowe zatrzymanie przed działaniem, 2 kielichów partnerstwo).
3 - wzrost (dar z asów zaczyna kiełkować. 3 mieczy rozum zwycięża. 3 denarów zaczynamy pracować i jesteśmy doceniani. 3 kielichów świętujemy po pierwszym sukcesie i obfitych plonach, 3 buław inwestujemy i patrzymy w przyszłość).
4 - przychodzi stabilizacja (wszystkie 4 mówią o stabilizacji i ugrzęźnięciu w tym co jest).
5 - nadchodzi zmiana, pierwszy moment niepewności, walczymy o swoje.
6 - wygrywamy bądź uciekamy. Wycofanie i chwilowa harmonia.
7 - Dokończenie wcześniejszych zmagań. Przed światem nie można uciec.
8 - uzyskanie równowagi - kolejna stabilizacja.
9 - osiągnięcie tego na co zapracowaliśmy sobie sami (w pozytywie i negatywie)
10 - nowy cykl! 

Asy są zatem istotnym darem do przepracowania. Nie jest to prezent gwiazdkowy, który po rozpakowaniu można rzucić w kąt. Zmarnowany as to zmarnowany potencjał, a nasze życie nie dostarcza nam takich możliwości co chwilę. Np. As denarów może wskazywać na otrzymanie funduszy na rozwój firmy, bądź dotacje. As kielichów jest szansą na zakochanie i nowe uczucie. Warto ich wypatrywać i korzystać. Przytoczę tutaj literacki przykład z powieści Charlesa Dickensa "Opowieść wigilijna". Główny bohater bezwzględny skąpiec stroniący od ludzi po odwiedzinach 3 duchów otrzymuje szansę na zmianę życia i odkupienie. Otrzymuje jakby Asa kielichów, który może być szansą na naprawienie relacji z otoczeniem i innymi ludźmi. Może nauczyć się także empatii i naprawić wcześniejsze błędy z przeszłości. 

AS BUŁAW reprezentuje moc ognia (za duża jego ilość może być niszcząca). Jest symbolem siły, witalności oraz energii. Może to nieść transformację naszego świata poprzez pragnienia. Kiełkujące liście na buławie wskazują na narodziny czegoś nowego. To także rozwój. 

AS KIELICHÓW reprezentuje delikatność i zmienność wody. Odnosi się do uczuć, radości, czy emocji. Woda jest czysta i wypływa z kielicha, w którym może być nowa miłość, natchnienie, czy inne pozytywne emocje.

AS MIECZY odpowiada żywiołowi powietrza. Miecz uniesiony do góry i ukoronowany odnosi się do rozsądnego myślenia, analizy. To jak przebudzenie świadomości ze snu. 

AS DENARÓW żywioł ziemi. Niczym nasienie do uprawy jest szansą na rozwój materialny. To nie jest nagroda, jak mylnie wiele osób opisuje, ale możliwości rozwoju m.in zawodowego. Zapowiada ciężką pracę, ale warto zacząć mądrze inwestować nasze talenty, czy pieniądze. 

Skąd zatem biorą się wszelkie problemy interpretacyjne? Moim zdaniem wynika to z wszelkich pobożnych życzeń. Tarot często stara się nas dobrze ukierunkować, bądź zaznaczyć na co zwrócić uwagę w danym momencie. Jak interpretować zatem poszczególne asy w podstawowych pytaniach, jeśli pojawią się np. w prostym rozkładzie (należy także pamiętać o innych kartach i całym kontekście - ja podaję tutaj tylko proste przykłady). 

PYTANIA O PRACĘ (tylko przykładowe opisy)

-  as buław wskaże duże możliwości wykazania się i awansu. To siła przebicia w pozytywie,
- as mieczy wskaże duże możliwości intelektualne oraz wszelkie sprawy urzędowe, załatwianie spraw i formalności,
- as kielichów pokaże, że będzie dobrze się pracowało ze względu na przyjazną atmosferę i oddanych ludzi,
- as denarów to szansa na własną firmę bądź początek inwestycji,

PYTANIA O UCZUCIA

- as buław narodziny namiętności, romansu
- as mieczy niestety w uczuciach to chłodna kalkulacja
- as kielichów w uczuciach to coś wspaniałego, zakochanie
- as monet może wskazywać na pierścionek zaręczynowy, czy hojność partnerów

PYTANIA O ZDROWIE

- as buław może pokazywać stany zapalne (w negatywie), bądź jest też symbolem męskiej seksualności, a także witalności,
- as mieczy to konsultacja medyczna, diagnoza,
- as kielichów to m.in. owulacja, kobieca płodność, a także ciąża,
- as denarów może wskazywać na dobrą kondycję, dietę, ale również ciążę (zarodek).

Mam nadzieję, że taka krótka notka wprowadzająca do asów przypadnie wam do gustu. W przyszłości oczywiście omówię każdą kartę z osobna i wtedy opisy będą bardziej wyczerpujące. Tutaj chodziło tylko o nakreślenie różnić. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz