wtorek, 13 grudnia 2016

7 denarów - nauka cierpliwości

Cierpliwość jest towarzyszką mądrości
Aureliusz Augustyn z Hippony 


Dzisiaj wstępna analiza 7 denarów (monet). Na karcie widnieje młody mężczyzna, który odpoczywa po ciężkiej pracy, jednocześnie czekając na przyszłe plony. Owoce już prawie dojrzewają, co oznacza, że ciężki trud się opłacił. Pierwsze liście już opadły, jak jeden z denarów. Jednak młodzieniec czeka w zamyśleniu, jakby nie zauważył dojrzewających powoli korzyści jego pracy. Jedno jest pewne - to co chce nam przekazać 7 denarów będzie odnosiło się do zachowania cierpliwości w każdej sytuacji. 


7 denarów chce zasugerować nam, że warto inwestować w rzeczy, które zapewnią długoterminowe korzyści, a droga "szybkiego bogacenia się" nie jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście trzbea upewnić się jakie obszary naszej aktywności będą w stanie być dobrą inwestycją, a które nie dostarczą żadnych wartości. Ile włożymy, tyle wyciągniemy, denary zazwyczaj odnoszą się do pracy i wysiłku. Plony będą wynikiem naszych wcześniejszych działań. Dlatego 7 denarów nigdy nie pokaże cudownych zbiorów, jeśli wcześniej nasza praca nie była dokładna, systematyczna czy uczciwa. To tak jakby mało nauczyć się na egzamin, przy tej karcie odpowiedź jest jasna - zbierasz to co zasiałeś i gdzie. Nasuwa się tutaj biblijna przypowieść o siewcy rozrzucającego ziarno na rolę. Niektóre z nich padły na drogę, gdzie wydziobały je ptaki; inne na skałę pokrytą warstewką ziemi – te zostały wypalone przez słońce; kolejne wpadły pomiędzy chwasty i nie zdołały przetrwać. Były jednak takie ziarna, które spadły na żyzny grunt. To z nich siewca w przyszłości zbierze obfity plon. 

7 denarów z różnych talii, zazwyczaj przedstawia postać zbierającą plony,
na ostatniej widać zaś myśliwego. Samo polowanie także uczy cierpliwości i spokoju

Nasza postać z karty przeszła już lekcję zarówno 5 jak i 6 denarów. Zaczynając z bardzo niskiej pozycji 5, następnie otrzymując pomoc od 6 denarów, nadszedł czas na wypracowanie własnych zasobów materialnych i zadbanie o najbliższą przyszłość. Warto przyjrzeć się jeszcze kolorom jakie dominują na obrazku. Niebo ma kolor jasnobłękitny, który wyraża spokój, liście są jasnozielone co odnosi się do wzrostu. Brąz ziemi mówi nam o wszystkim co użyteczne i stanowi codzienność. Ubiór mężczyzny w połowie pomarańczowy, w połowie niebieski, wyraża zatem i wigor, chęć działania (pomarańcz) i spokój (niebieski). 

Głównym przesłaniem 7 denarów jest to, że pracując ciężko, wkładając wiele wysiłku w działanie, będąc pracowitym i wytrwałym można cierpliwie oczekiwać na dalsze efekty. Jednak trzeba zainwestować swój czas i energię jak najlepiej. 7 denarów to wszelkie długoterminowe perspektywy, oddanie "całym sobą" w danej sprawie, wysiłek będzie nagrodzony. Należy tylko poczekać cierpliwie na rezultaty i wyniki. Czasami długie oczekiwanie może trwać nawet parę miesięcy. Ta karta następująco po 6 monet co wskazuje na zakończenie trudnego okresu materialnego. W 7 denarów, sytuacja jest odwrotna, już nie prosimy o pomoc finansową, ani jej nie oczekujemy od kogoś, teraz my czekamy na korzyści płynące z naszej ciężkiej pracy i wysiłku. Jednak czasami można zadać sobie pytanie czy nagrody po tak ciężkiej pracy są w rzeczywistości warte wysiłku? Często w momencie największego sukcesu, okazuje się, że to co tak pożądaliśmy jest tak naprawdę nieco rozczarowujące i może nie warte wszystkich naszych wysiłków. 7 denarów może także wyrażać lęk przed porażką, opóźnienia i frustrację.

PODSTAWOWE ZNACZENIA KARTY
- ograniczony sukces, ciężka praca,
- etap oczekiwania na wyniki, kontemplacja,
- przezorność i ostrożność,
- przegląd tego co zostało zrobione, podsumowanie,
- pierwsze owoce pracy,
- uzyskanie zwrotu z inwestycji,
- długoterminowe przedsięwzięcia,
- chwilowa przerwa, zawieszenie,
- frustracja, zwątpienie,
- nauka cierpliwości,
- praca na roli, w ogrodzie, przerwa w pracy, urlop bezpłatny,
- zawieszenie,
- czasami brak wpływu na coś, musimy przeczekać,
- zastygłe formy,
- przemyślenia,

MIEJSCA
- wszelkiego rodzaju poczekalnie, przystanki autobusowe - wszędzie tam gdzie musimy czekać, a także działka, ogródek,

OSOBA
- spokojna,
- powolna, cierpliwa,
- wycofana, zamyślona,
- czasami leniwa, zrezygnowana, niechętna,
- brakuje jej pewności siebie,
- rolnik,

FINANSE/ PRACA 
- brak płynności finansowej,
- oczekiwanie na wypłatę, wynagrodzenie
- czasami wypalenie zawodowe, 
- chwilowy brak efektów,
- długoterminowy projekt do wykonania,
- inwestycje, 
- praca na roli, rolnictwo,

ZDROWIE
- czekanie na badania, wyniki lekarskie, 
- czekanie na poród, 
- choroby związane z wiekiem dojrzewania
- genetyczne (przekazywane z pokolenia na pokolenie), 

MIŁOŚĆ/ UCZUCIA
- brak zaangażowania jednej osoby (nie jest pewna swoich uczuć),
- lęk przed skrzywdzeniem,
- osoba wycofana - raczej karta nie pokazuje związku, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz