poniedziałek, 5 grudnia 2016

IX Pustelnik - podążać wewnętrzną drogą

Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy 
chińskie przysłowie 

IX PUSTELNIK 


Dzisiaj przeprowadzę wstępną analizę IX wtajemniczenia Wielkich Arkan. Nie ukrywam, że jest to karta, która sprawia mi problemy interpretacyjne (podobnie jak Kapłanka). Kim zatem jest Pustelnik i dokąd zmierza? Na karcie ukazany jest starzec, który podąża w określonym kierunku, otoczony przez ciemność. Jedynie mała latarenka oświetla mu drogę, a podpiera się drewnianą laską. Żeby zrozumieć tą kartę trzeba przyjrzeć się archetypom i ich odpowiednikom w kulturze popularnej. Zainteresowani taką analizą? Zapraszam do dalszego czytania. 

Na samym początku warto dokładnie przyjrzeć się karcie. Posłużę się tutaj klasyczną talią, którą uważam za najlepszą do rozpoczęcia nauki wtajemniczeń Tarota (dlaczego nie przepadam za innymi taliami - poświęcę temu osobny post). Pustelnik stoi samotnie na ośnieżonej górze i spogląda w dół. Góry zazwyczaj symbolizują osiągnięcie wzrostu i spełnienie. To znaczy, że pewien etap jest już za nim. Pustelnik osiągnął pewien duchowy szczyt i jest gotowy dzielić się swoją wiedzą z innymi. Również sam wybrał drogę, która zobowiązuje do osiągnięcia pewnego celu. W trzymanej latarni w ręku znajduje się sześcioramienna gwiazda - pradawny symbol, który odnajdziemy w wielu kulturach. Często pełnił rolę ochrony oraz był symbolem równowagi. W Babilonie także pełnił rolę ochrony przed magią. Nasuwa mi się tutaj jeszcze jedno skojarzenie kiedy Galadriela wręcza Frodowi We Władcy Pierścieni kryształową buteleczkę, która zawierała w sobie światło gwiazdy Earendila. Flakonik ten oświetlał ciemność i napawał odwagą. Czyli nasz Pustelnik wyposażony jest nie tylko w latarenkę, która oświetla szczyt górski, ale także daje ochronę. Natomiast laska o którą się opiera jest symbolem autorytetu i władzy (bardziej duchowej niż materialnej - odniesienie do magicznej różdżki, pałki). Pustelnik przystanął na wzgórzu, przymknął oczy i najprawdopodobniej medytuje. Jest samotny w swojej wędrówce, ale jest to samotność wybrana przez niego. Śnieg na nogach symbolizuje wyżyny osiągnięć duchowych, a drewniana laska która sięga od głowy do ziemi jest łącznikiem podświadomości z nad świadomością. Nosi szary płaszcz niewidzialności. Poznanie nie jest dla wszystkich - jego tajemnice są tylko dla tych co próbują wspiąć się na wyżyny mądrości. 

W tradycyjnym znaczeniu karta Pustelnika będzie pokazywać moment kontemplacji, skupienia, czy poszukiwania dalszej drogi, czy odpowiedzi, ale wewnątrz siebie. To doskonały moment na zrobienie kroku w tył (Pustelnik zwrócony jest w lewą stronę, czyli przeszłość), aby lepiej zrozumieć pewne motywacje i działania. Zanim rozpocznie się poszukiwania nowego kierunku w życiu, czas na pewne podsumowania i to odzwierciedla IX Arkan Wielkich wtajemniczeń. Czasami to taki punkt w życiu, kiedy zaczyna się pewne rzeczy kwestionować, szukać nowego sensu, zaczynając od samego siebie. To etap kiedy padają pytania jak np. - czy na pewno jestem szczęśliwy? czy to praca dla mnie? czy jest coś innego dobrego dla mnie? itd. To także izolacja od świata zewnętrznego - może przybierać różne formy. To zamknięcie w swoim prywatnym świecie. Jednak Pustelnik posiada już pewną mądrość życiową i doświadczenie w porównaniu do postaci z karty Głupca. Pustelnik reprezentuje także pragnienie, aby odwrócić się od konsumpcyjnego lub materialistycznego świata, tak aby skupić się na świecie wewnętrznym.

DROGA PUSTELNIKA ku poznaniu samego siebie


Polecam dwa filmy, które oddają po części drogę Pustelnika. Into the wild - wszystko za życie opowiada historię Chrisa McCandlessa, który po ukończeniu studiów postanawia odmienić swoje życie. Sprzedaje swoje rzeczy, przekazuje oszczędności na cele charytatywne i wyrusza autostopem w podróż na Alaskę by żyć bliżej natury. W czasie podróży przeżywa wiele przygód oraz spotyka wielu niezwykłych ludzi, na których wywiera ogromny wpływ, samemu kształtując swój pogląd na świat. Podobnie jak w filmie Dzika droga, główna bohaterka postanawia uporać się ze śmiercią matki i rozpadem małżeństwa, wyruszając w pieszą wędrówkę obejmującą tysiąc mil. Udaje się jej wyleczyć swój wewnętrzny ból. Zatem Pustelnik uczy nas poszukiwania mądrości w samych sobie. Trzeba tylko znaleźć swoje światło i podążyć za nim. 

PUSTELNIK - archetyp mędrca

Zarówno Obi-Wan Kenobi (Gwiezdne Wojny) jak i Gandalf (Władca Pierścieni, Hobbit)
są odpowiednikami Pustelnika

Mędrzec porzuciwszy wygody doczesnego życia, z bagażem doświadczenia, po drodze nauczając innych. Pustelnik nie potrzebuje domu, schronienia, znosi wszelkie trudy, aby tylko móc zagłębić istotę prawdy i życia. Kieruje się także drogą prawości.

Książka, która kojarzy mi się z kartą Pustelnika to oczywiście Imię Róży Umberto Eco

PODSTAWOWE ZNACZENIA KARTY 
- wyciszenie, medytacja, modlitwa, zbieranie doświadczenia
- poszukiwanie prawdy,
- bycie mentorem, nauczycielem, przewodnikiem, mistrzem
- odbieranie i udzielanie wskazówek
- izolacja, wycofanie ze świata, potrzeba bycia samemu, samotność, bezruch
- uczenie się, kształcenie, 
- filozofia, 
- samotna podróż,
- emerytura, 
- szukanie czegoś, 
- mnich, asceza, samotnik, 
- pomoc dla innych, 

MIEJSCA
- odosobnione, z dala od cywilizacji, większych ośrodków miejskich np. chatka gdzieś w górach, schronisko, 
- sanktuarium, klasztory, miejsca medytacji,
- las, dzika przyroda, góry,
- trudna droga,
- miejsce bez wygód (np. brakuje bieżącej wody i prądu), pole namiotowe
- w domu będą to wszelkie zakamarki, ciężko dostępne miejsca, słabo oświetlone, bądź biurko z lampką (uczenie się nocą przy biurku),

OSOBA 
- samotnik, spokojny,
- starszy, doświadczony, 
- niezainteresowany seksualnością (aseksualny),
- przewodnik duchowy, 
- mentor, 
- pomocny, 
- nie interesują go "przyziemne" sprawy,
- filozof, teolog, nauczyciel,
- emeryt,
- ktoś starszy, służący mądrą radą,
- czasami z wyglądu bywa zaniedbany, 

FINANSE/ PRACA
- wycofanie, zwolnienie, 
- zatrzymanie tępa pracy,
- poświęcenie czasu na analizę obecnej zawodowej sytuacji,
- raczej nie pokazuje finansowych i zawodowych wzlotów, 

ZDROWIE
- długie życie,
- rekonwalescencja, 
- zbilansowana dieta,

MIŁOŚĆ/ UCZUCIA
- raczej brak tutaj romantycznej miłości, partnerstwa, 
- przyjaźń, 
- empatia, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz